вторник, 29 марта 2016 г.

Чи допоможе українцям індексація пенсій і зарплат: хто і коли буде отримувати більше


Чи допоможе українцям індексація пенсій і зарплат: хто і коли буде отримувати більше
У цьому році уряд планує на 12% підвищити соціальні стандарти українців.

Так, зросте прожитковий мінімум, мінімальна зарплата і пенсія. При цьому реальний доход українців не зміниться – підвищення з'їсть інфляція. Кому і наскільки підвищать зарплати і пенсії і як це відобразиться на добробуті українців.
Зарплати: хто отримує більше всіх
1 січня цього року мінімальну зарплату в Україні підняли до 1378 гривень. У травні зарплату піднімуть до 1450 гривень, а в грудні – до 1550. За даними державної служби статистики, середня зарплата в Україні в січні досягла 4362 гривень. У 2015-му середня зарплата була на рівні 4195 гривень. До речі, в минулому році ціни зросли на 43,3% (розмір індексу інфляції за даними Держстату), а пенсії і зарплати підвищили всього на 13%.
Для того, щоб українці повернулися до рівня доходів 2014-го року, пенсії і зарплати потрібно в цьому році проіндексувати мінімум на 42%, упевнений економіст Олександр Охріменко. У той же час Кабмін планує підвищувати соціальні стандарти в цьому році всього на 12%. Збільшення складе 134 гривні для пенсіонерів і 172 гривні – для тих, хто отримує мінімальні зарплати.
Як встановило ООН, межа бідності – дохід менше 150 доларів в місяць на людину. За чинним курсом – майже 4 тис. гривень. Отже, більше 90% пенсіонерів і частина працюючих українців живуть за межею бідності.

За даними державної служби статистики, найбільші зарплати в Україні отримують працівники авіаційного транспорту (18 тисяч 470 гривень). На другому місці за рівнем зарплат працівники страхової сфери, вони отримують 8 тисяч 603 гривні. Замикають трійку програмісти (IT-сфера), за даними Держстату, середня зарплата – 7 тисяч 112 гривень. У той же час найменші зарплати у листонош і кур'єрів – всього 2 тисячі 180 гривень.

За даними великої платформи по працевлаштуванню Work.ua, найбільші зарплати в Україні отримують топ-менеджери (середня зарплата 12 тисяч 684 гривні), на другому місці ріелтори – 11 тисяч 84 гривні, потім будівельники і діячі шоу-бізнесу (з зарплатами в 9 тисяч 129 і 8 тисяч 177 гривень відповідно).

Як відзначають аналітики OLX, найбільше можуть заробляти водії-далекобійники – від $1 000 (~26 тисяч гривень ). Водіям на внутрішні пасажирські перевезення пропонують заробітну плату від 15 тисяч гривень в місяць, але за умови наявності власного авто.
Чи допоможе українцям індексація пенсій і зарплат: хто і коли буде отримувати більше
В цьому році мінімульну зарплату підвищать двічі
Як говорить HR-експерт Олександр Білоус, найменше від інфляції постраждали українці, які отримують зарплати в доларах – програмісти, працівники іноземних компаній.
"Якщо людина в 2014-му році отримував 1,5 тис. доларів і це був еквівалент 12 тис. грн, то зараз він може отримувати вже 40 тис. гривень. Підвищення зарплат відбувається. Роботодавці розуміють, що ринок змінюється. В принципі ми бачимо, що приватний сектор куди жвавіше в минулому році відреагував на девальвацію і зарплати підвищувалися протягом року активніше, ніж це відбулося у держсекторі. Найлегше підвищувати зарплати в тих підприємствах, де продукція йде на експорт", – розповідає експерт.
Мінімальна зарплата в минулому році була 1218 гривень (56,3 доларів за курсом на червень), а на даний момент – 1378 гривень (55,8 доларів). Таким чином, за шість місяців гаманці українців з мінімальною зарплатою "схудли" на 0,5 долара щомісяця (на 0,8%). При цьому, якщо рахувати з січня 2015-го по січень 2016-го, в Україні долар подорожчав на 8,9 гривень, а мінімальні зарплати стали на 21,5 доларів в місяць менше.
В цьому році мінімальну пенсію підвищать на 134 гривні
Пенсії в цьому році проіндексують двічі – у травні (на 56 гривень) та грудні (на 78 гривень). Таким чином, до кінця року мінімальна пенсія складе 1208 гривень (зараз 1074). В результаті добробут українців в кращому разі ніяк не зміниться, зазначає Олександр Охріменко. У бюджеті на 2016-й рік закладено зростання цін на рівні 12%. Після індексації пенсіонери зможуть на підвищену пенсію придбати такий же набір товарів і послуг, як і до підвищення.
"Є надія, що в цьому році вже не буде такого падіння, як і в минулому. Математично так, будуть говорити, що все добре, інфляція-на 12% і індексацію провели на стільки ж відсотків. Але на практиці для того, щоб доходи українців відповідали хоча б приблизно доходів в слаборозвинених країнах, нам потрібно індексувати не на 12%, а хоча б на 40%", – розповідає експерт.
До речі, найбільше пенсіонерів знаходяться у Дніпропетровській області – більше мільйона чоловік (дані Пенсійного фонду). У Києві налічується понад 780 тисяч пенсіонерів, а в Одеській області – 642 тис. 11,2 мільйона українців отримують пенсію за віком – у середньому 1578 гривень. Значно вище пенсія у "силовиків" у відставці (близько 2800 гривень). Таких в Україні налічується всього 78 тис. осіб. Дохід військових на пенсії – близько 2593 гривень, дипломати отримують пенсію у розмірі 3222 гривень, "чорнобильці" – 3365 гривень, а прокурори – близько 7 тис. гривень.
Чи допоможе українцям індексація пенсій і зарплат: хто і коли буде отримувати більше
Індексація дозволить компенсувати інфляцію
Найвищі пенсії отримують судді у відставці (таких більше 1400 осіб). Держава виділяє служителям Феміди пенсію в розмірі 16,4 тис. гривень. Нардепи живуть на пенсію в розмірі 15,1 тис. гривень.
У цьому році Міністерство фінансів проводить перевірку всіх отримувачів соцвиплат, в тому числі і пенсіонерів. Відсіявши шахраїв, вважають у відомстві, вдасться заощадити 5 млрд бюджетних гривень.
"Міністерство фінансів буде проводити перевірку права на отримання соціальної допомоги для виявлення "мертвих душ" і невідповідності критеріям отримання такої допомоги. Усунення виявлених зловживань дозволить нормалізувати систему соціального захисту населення і одночасно зменшити витрати з держбюджету", – заявила міністр фінансів Наталя Яресько.
Олександр Охріменко впевнений, Кабміну в цьому році не вдасться утримати рівень інфляції на рівні 12%. Отже, навіть після індексації доходи українців, на думку економіста, порівняно з початком року скоротяться.
"У цьому році інфляція буде на рівні 20-25%. В першу чергу впливає підвищення тарифів на "комуналку". Сильно впливає девальвація. У нас ще і в цьому і в наступному році ціни будуть "наздоганяти" той стрибок курсу долара, який відбувся в минулому році. Це стосується всіх цін.

Комментариев нет:

Отправить комментарий