понедельник, 3 октября 2016 г.

В Україні почнуть «трясти» пільговиків

Влада хоче враховувати депозити українців під час оформлення субсидій на оплату комуналки, аби зменшити кількість тих, хто насправді не потребують державних пільг.

Український уряд хоче дізнатися про заощадження громадян, які отримують субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. «Мінсоцполітики опрацьовуються зміни до порядку надання субсидій в частині врахування доходів у вигляді відсотків від депозитів при призначенні субсидій», - повідомив dw.com директор департаменту державної соціальної допомоги міністерства Віталій Музиченко.

Чи враховуватиметься при цьому лише сума доходу від депозиту, чи взагалі вся сума вкладу, у міністерстві поки що не говорять. Невідомими залишаються і конкретні цифри, які можуть стати приводом для відмови в оформленні субсидії. 

Зміни можуть торкнутися мільйонів

Та якщо нововведення будуть прийняті, вони зможуть торкнутися значної кількості українців. За даними Мінсоцполітики, на даний момент кількість сімей в Україні, які потребують отримання субсидій на оплату житлово-комунальних послуг, складає 5,5 мільйонів. Але під час опалювального сезону 2016-2017 років ця цифра може зрости вже до 9 мільйонів, прогнозують там. До проекту бюджету на 2017 рік заклали 40 мільярдів гривень на субсидії.

При цьому продаж нерухомості, отримання спадщини, наявність декількох квартир або автомобілів, а також здійснення громадянином покупки на суму понад 50 тисяч гривень на даний момент не є причиною позбавлення його права на отримання субсидії. Але і такі операції мають бути задекларовані в наступному році і будуть враховуватися під час розрахунку розміру субсидій. 

Дедалі менше таємниць від держави

Згідно з даними Фонду гарантування вкладів фізосіб, депозити зараз мають 42,8 мільйонів громадян. Утім, середня сума одного вкладу складає лише 8 650 гривень. Зараз держава в цілому не має права отримувати інформацію про депозити громадян під час оформлення субсидій, позаяк вона захищена банківською таємницею. Але в окремих випадках вона вже суттєво послаблена. Так, нещодавно Міністерство фінансів України отримало право перевіряти наявність депозитів громадян під час оформлення ними соціальних виплат – пенсій, грошової допомоги, виплат переселенцям, різноманітних пільг. Крім того, держава має намір дізнаватися і про заощадження заможних українців. Уряд пообіцяв Міжнародному валютному фонду оподатковувати «власників великого капіталу», для чого знадобиться розкрити інформацію і про їхні депозити, про це йдеться в Меморандумі про співпрацю України з МВФ.

Відсіяти зайвих

Визначення різних джерел доходу під час призначення соціальної допомоги від держави є звичайною міжнародною практикою, адже дозволяє збільшити суми виплати тим громадянам, які потребують цього по-справжньому, каже виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський. «Логіка проста: якщо у тебе є заощадження, то тобі не потрібна допомога від держави. Крім того, у пільговиків можуть бути надходження від інших осіб, наприклад, перекази грошей від членів сім’ї, які потрібно враховувати, коли приймається рішення про призначення субсидій та інших форм соціальної допомоги», – пояснив він у розмові з DW. За його словами, багато одержувачів соцдопомоги і дійсно мають лише зазначені офіційні доходи або мінімальну допомогу від близьких, наприклад, непрацездатні пенсіонери. «Але інших треба вичистити. І тоді запрацює шлях збільшення виплат тим людям, хто потребує реальної допомоги», – каже експерт.

Вишлінський прогнозує, що у подальшому уряд лише розширюватиме практику перевірки доходв громадян і при оформленні інших пільг та виплат. «Цей механізм перевірки доходів і витрат, наприклад, володіння нерухомістю і автомобілями, може використовуватися і для інших грошових і негрошових благ від держави. Наприклад, призначення стипендій, безкоштовної вищої освіти, пільг на проїзд, оздоровлення чорнобильців»,- прогнозує він.

З банку – в сейф

Утім, якщо доступ держави до інформації про депозити громадян дійсно полегшать, отримувачі соцдопомоги зможуть обійти цю норму, попереджає Євген Журавський з адвокатського об’єднання «Безпалий та партнери». «Очевидно, що маючи вклад, людина просто забере його з банку або перекладе в сейф. Можливо, масового відтоку депозитів не буде, але і зростання депозитних портфелів банків, напевно, припиниться», – прогнозує він. Журавський радить вивчати кожну конкретну ситуацію окремо, адже «субсидія за своєю природою – це адресна допомога». І хоч з точки зору мінімізації навантаження на бюджет врахування депозитів, коли приймається рішення про надання субсидії, є обґрунтованим, зауважує експерт. «Чиновники трактують депозити як надлишки коштів і часом не враховують реальних життєвих ситуацій, наприклад, коли відкладають гроші на операцію або на навчання для дітей», – каже він.

Комментариев нет:

Отправить комментарий