РЕЗОЛЮЦИИ ПРОТЕСТА С 2011 ГОДА № 2

=

11)


ЗВЕРНЕННЯ

ДО ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ І ДЕПУТАТІВ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

Шановний пане Президенте!

Шановні панове народні депутати!

До Вас звертаються 210 учасників круглого столу, представники 62 громадських організацій усіх регіонів України.

Минуло 26 років після аварії на ЧАЕС! Влада, замість вдячності людям які є ліквідаторами та постраждалими від аварії, почала проводити політику подвійних стандартів не оминувши інвалідів ВВВ, дітей війни, воїнів інтернаціоналістів та інших.

Внаслідок невиконання обіцянок і програм, які були дані Вами на президентських і парламентських виборах, ми постраждалі та ліквідатори аварії на ЧАЕС та верстви населення, опинилися на межі бідності і вимирання.

Український парламент є законодавчим органом і ми, голосуючи за Вас, делегували вам право діяти від нашого імені.

Вам, пане Президенте, зобов’язано Конституцією України бути гарантом прав  і свобод громадян.

Парламент України, передав право встановлювати розмір і порядок соціальних виплат населенню Кабінету Міністрів України прийнявши Закон України «Про Державний Бюджет України на 2012 рік». Останній скористався цим та прийняв Постанову «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №1210 від 23.11.2011, чим був створений прецедент порушення статей 1, 3, 5, 6, 8, 16, 19, 21, 22, 24, 27, 28, 36, 38, 40, 46, 48, 49, 50, 64, 68, 69, 75, 85, 86, 92, 102, 104, 106, 113 і 116 Конституції України, ст.ст.2, 3, 4 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», ст.ст. 1, 13, 39, 50, 51, 52, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-12 від 28.02 1991.

Кабінет Міністрів України є виконавчим органом влади і його обов'язок виконувати закони, які прийняті Верховною Радою України.

На жаль Конституційний Суд України, в теперішніх умовах перетворився з тлумача Конституції і законів на не зрозумілий орган, який не тільки виносить суперечливі рішення, але є одним з дестабілізуючих факторів в державі, підриваючи, в тому числі,  довіру до судової гілки влади.

Нинішньою владою, порушуючи Закон України «Про об'єднання громадян», навмисно було надано особливий статус ВГОІ «Союз Чорнобиль Україна» - Центральне керівництво організації якої , по суті, зрадило чорнобильський рух за права постраждалих від аварії. Президент ВГОІ СЧУ Андрєєв Ю.Б. сприймається більшістю чорнобильського товариства як дестабілізуючий фактор і не може представляти інтереси постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС. Це відбувається саме з Вашого потурання та ініціативи і не сприяє злагоді у суспільстві.

Підписаний Меморандуму про співпрацю між Кабінетом Міністрів України та ВГОІ «Союз Чорнобиль Україна», не проходив ні якого обговорення з членами цієї громадської організації и не був схвалений  в  осередках на містах . І крім того ,  підписаний меморандум  не стосується членів інших чорнобильських організацій і чорнобильців які не входять ні в які організації , адже з нормами чинного Цивільного Кодексу України, угода чинна, тільки для сторін підписантів  і не може нести будь-яких правових наслідків для інших громадських об’єднань та більшості чорнобильської громадськості.

МИ ВИМАГАЄМО:

1.  СКАСУВАТИ ПОСТАНОВУ КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ «ПРО ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ГРОМАДЯН, ЯКІ ПОСТРАЖДАЛИ внаслідок Чорнобильської катастрофи»  №1210 від 23.11.2011.

2.  Зняти з розгляду законопроект №9127 «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» прийнятий Верховною Радою України у першому читанні, який ліквідовує соціальні виплати  12 мало захищеним верствам населення, що гарантовані Конституцією та законами України.

3.  Верховній Раді України прийняти Закон України «Про відкликання народних депутатів України», який забезпечить підзвітність народних депутатів України перед виборцями та надасть можливість їх відкликати.

У зв'язку з вищезазначеним та протестуючи проти таких дій ВЛАДИ, ми ОГОЛОШУЄМОВам про початок акцій ПРОТЕСТУ у всіх регіонах Україні, починаючи з колиски християнства, міста КИЄВА  26 квітня 2012 року.

ПІДПИСИ    ПРЕДСТАВНИКІВ   ГРОМАДСЬКИХ   ОРГАНІЗАЦІЙ:

 ======================================================================

12 )

                                                                                                        Прем'єр - міністру                                                                                                                                                       
                                                                      Азарову М. Я.
                                                                
ЗВЕРНЕННЯ
УЧАСНИКІВ СОЦІАЛЬНОЇ АКЦІЇ ЧОРНОБИЛЬСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ УКРАЇНИ
ВІД 16- ЖОВТНЯ 2013 Г.


Шановний Миколо Яновичу!


Чорнобильці відповіли згодою на Ваш заклик , висловлений у Полтаві 20 вересня 2012 , до конструктивних переговорів між Кабінетом Міністрів України та чорнобильськими протестними організаціями, які пікетували будівлю Міністерства Соціальної Політики 2 жовтня 2012 року та  будівлю Кабінету Міністрів України 9 жовтня 2012 року.
          
Була створена робоча група з числа представників протестних чорнобильських організацій з усіх регіонів України . У результаті переговорів під керівництвом заступника керівника секретаріату Кабінету Міністрів України Авксентьєва Ю. А. , а пізніше й міністра соціальної політики Королевської Н.Ю. був досягнутий компроміс, що влаштовує , здавалося б, обидві сторони. А саме: за результатами переговорів Пенсійним Фондом України було розроблено проект змін до Постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року, що містить положення про поетапне введення розрахунку пенсій,  до приведення їх до розрахунку 6-8-10 пенсій за віком ( прожиткових мінімумів для непрацездатних), що відповідає ЗУ 796-12 , ст. 54.

Дані зміни в Постанові Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року, на відміну від запропонованого центральним керівництвом Союзу Чорнобиль України , «осучаснення» пенсій по 2007 року, дозволяють зняти соціальну напруженість і відновити соціальну справедливість. А саме: розрахувати пенсії не тільки по заробітній платі , одержуваній на виробництві під час аварії на ЧАЕС, але й по гарантованій державою Україна, Конституцією України нормі нарахування мінімальних пенсій з розрахунку 6-8-10 мінімальних пенсій за віком, що гарантовано ЗУ 796 - 12 .

Зауважимо , що «осучаснення» пенсій, запропоноване центральним керівництвом Союзу Чорнобиль України, позначиться на збільшенні пенсій незначної кількості чорнобильців, які отримують і так пристойні пенсії, від 5 000 грн. Збільшення пенсій даної категорії становить 450 грн.

Мінімальщикам, які отримують за Постановою КМУ № 1210 від 23.11.11 р., збільшення складе по 150 грн.

Крім того,  при ухваленні змін до постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року відновиться соціальна справедливість, інвалід 1 групи не отримуватиме менше, ніж інвалід 3 групи, що в даний час має місце.

До того ж, при ухваленні змін до постанови № 1210, запропонованих Пенсійним Фондом України,  дозволить відмовитися, від неефективних комісій з відновлення заробітків під час аварії на ЧАЕС ліквідаторам, чиї підприємства ліквідовані, що, у свою чергу, вивільнить численних службовців .

Також  анулюється соціальна несправедливість стосовно до ліквідаторів, які були більшу кількість днів на ліквідації аварії.

Зараз же, за постановою № 1210, якщо один день зарахований на ліквідації аварії, ліквідатор отримує максимальну пенсію, тобто більшу, ніж той, хто був 160 діб.

У разі прийняття змін до Постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 р., запропонованих Пенсійним Фондом України, у чорнобильців відпаде необхідність звертатися до національних судів і Європейського суду з прав людини.

Дотримуючись принципів соціальної справедливості та гуманності, при зміні до Постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.11 р. просимо ввести норми виплати пенсій онкохворим ліквідаторам і евакуйованим всіх груп не поетапно, а відразу при введенні Постанови в дію .

Переконливо просимо Вас, Миколо Яновичу, реалізувати протокол, підписаний за дорученням представників чорнобильських організацій України Проскуріним В.С. та заступником Міністра соціальної політики України Дроздової Л.І.  як представником Кабінету Міністрів України 3 квітня 2013

Просимо прийняти представників чорнобильських організацій, що проводили переговори, а також — реалізувати положення даного протоколу, розробленого за Вашим дорученням, з позитивним результатом.
1.Геращенко О.В.
2.Лігун А.М.
3.Петренко О.В.
4.Бродовський Б.А.
5.Бутенко О.В.
6.Лисий Б.О.
7.Неділько О.М.
8.Волченко В.І.
9.Дибін М.Ю.
10.Волченко В.І.
11.Цибань О.М.
12. Суббота О.В.
13. Лісняк О.І.
 =============================================================


13 )

суббота, 4 февраля 2012 г.
РЕЗОЛЮЦІЯ СПІЛЬНОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ НАРОДНОЇ ПАРТІЇ “ЗА ДОБРОБУТ ТА СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ НАРОДУ” І ПРЕДСТАВНИКІВ ЧОРНОБИЛЬСЬКИХ ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

м.Київ 10.12.2011 року

“ПРО   ПОРУШЕННЯ   КОНСТИТУЦІЇ    ТА   ЗАКОНІВ   УКРАЇНИ, КОНСТИТУЦІЙНИХ  І   ЗАКОННИХ   ПРАВ ГРОМАДЯН , ЯКІ ПОСТРАЖДАЛИ    ВНАСЛІДОК ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ   КАТАСТРОФИ  , ПОРЯДКОМ  ОБЧИСЛЕННЯ  ПЕНСІЙ   ОСОБАМ, ЯКІ   ПОСТРАЖДАЛИ  ВНАСЛІДОК   ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ,   ЗАТВЕРДЖЕНИМ   ПОСТАНОВОЮ   КАБІНЕТА   МІНІСТРІВ УКРАЇНИ  від 23 листопаду  2011 року № 1210

Ми, учасники спільної Конференції Київської обласної організації Всеукраїнської Чорнобильської Народної Партії “За добробут та соціальний захист народу” і представників чорнобильських громадських організацій Київської області ЗАЯВЛЯЄМО про ПОРУШЕННЯ Конституції та Законів України, конституційних і законних прав чорнобильців Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 р., а саме: 

1.Пунктом 11 цього Порядку встановлений мінімальний розмір пенсій для інвалідів Чорнобиля, який НЕ ВІДПОВІДАЄ статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

2.Пунктом 13 цього Порядку встановлена щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка НЕ ВІДПОВІДАЄ статтям 50 і 51 “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;

3.Пунктом 14 цього Порядку встановлена щомісячна компенсація сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка НЕ ВІДПОВІДАЄ статті 52 “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;

4.Пунктом 15 цього Порядку встановлено підвищення пенсій непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, яке НЕ ВІДПОВІДАЄ статті 39 “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
Тобто Кабінет Міністрів України ЗАТВЕРДИВШИ цей Порядок ГРУБО ПОРУШИВ:
- статтю 113 Конституції України, якою встановлено, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією і Законами України;
- статтю 116 Конституції України, якою встановлено, що Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції і Законів України, вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина;
- статтю 1 Конституції України, якою встановлено, що Україна є соціальною і правовою Державою;
- статтю 3 Конституції України, , якою встановлено, що утвердження і забезпечення прав і свобод людини є ГОЛОВНИМ ОБОВ’ЯЗКОМ Держави;
- статтю 6 Конституції України, якою встановлено, що органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України;
- статтю 8 Конституції України, якою встановлено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй;
- статтю 16 Конституції України, якою встановлено, що подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов’язком держави;
- статтю 19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України;
- статтю 21 Конституції України, якою встановлено, що права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними;
- статтю 50 Конституції України, якою встановлено, що кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди;
- статтю 56 Конституції України, якою встановлено, що кожен має право на відшкодування матеріальної і моральної шкоди, завданої діями чи бездіяльністю органів державної влади;
- статтю 68 Конституції України, якою встановлено, що кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей;
- підпункти 1 і 2 пункту 1 статті 2 Закону України “Про Кабінет Міністрів України”, якими встановлено, що до основних завдань Кабінету Міністрів України належать виконання Конституції і Законів України, вжиття заходів щодо забезпечення прав і свобод людини та громадянина;
- пункти 1 і 2 статті 3 вищенаведеного Закону, якими встановлено, що діяльність Кабінету Міністрів грунтується на принципах верховенства права, законності і відповідальності, що Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України;
- пункти 1 і 2 статті 4 вищенаведеного Закону, якими встановлено, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими Законами України, організація, повноваження і порядок діяльності Кабінету Міністрів України визначаються Конституцією України, цим та іншими Законами України;
- статтю 1 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якою встановлено, що державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується на принципах соціального захисту, ПОВНОГО ВІДШКОДУВАННЯ ШКОДИ особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- статтю 13 вищенаведеного Закону, якою встановлено, що Держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов’язується її відшкодувати за пошкодження здоров’я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, втрату годувальника, якщо його смерть пов’язана з Чорнобильською катастрофою, матеріальні втрати, що їх зазнали громадяни та їх сім’ї у зв’язку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до цього Закону;
- статті 39, 50, 51, 52 і 54 вищенаведеного Закону, якими встановлений конкретний розмір компенсацій, пільг, доплат, , пенсій і додаткових пенсій в залежності від мінімальної заробітної плати чи мінімальної пенсії за віком.
Крім того ВВАЖАЄМО НЕСПРАВЕДЛИВИМ і таким, що ПОРУШУЄ статтю 24 Конституції України, якою встановлено, що громадяни є рівними перед Законом, те, що підпунктом 4 пункту 3 цього Порядку інвалідам Чорнобиля, які пропрацювали у зоні відчуження менше календарного місяца у 1986-1990 роках і не виводилися в той час із цієї зони внаслідок захворювання, пов’язаного з Чорнобильською катастрофою, пенсія обчислюється виходячи із фактичної заробітної плати відпрацьованих днів в зоні відчуження з перерахунком до 1 місяця, тобто пенсія нараховується з ФАНТОМНОГО ЗАРОБІТКУ за 1 місяц тоді, коли всім іншим інвалідам Чорнобиля пенсія нараховується з ФАКТИЧНОГО ЗАРОБІТКУ за повністю відпрацьований місяц чи 12 календарних місяців у зоні відчуження.
В зв’язку з вищенаведеним, керуючись статтями 1, 3, 5, 6, 8, 16, 19, 21, 22, 27, 28, 36, 38, 40, 46, 48, 49, 50, 64, 68, 69, 75, 79, 85, 86, 92, 102, 104, 106, 113 і 116 Конституції України від Президента, Уряду, Генерального Прокурора, Конституційного суду і народних депутатів України МИ ВИМАГАЄМО:

1.ВІДНОВИТИ конституційні і законні права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щодо до їх конституційних і законних прав на пенсійне забезпечення;

2.ЗАБЕЗПЕЧИТИ ВИКОНАННЯ вимог Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопаду № 1210, шляхом внесення в нього змін, а саме:

 2.1.Пункт 11 цього Порядку прийняти в редакції відповідно статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якою встановлено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:
- по І групі інвалідності – 10 мінімальних пенсій за віком;
- по ІІ групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком;
- по ІІІ групі інвалідності – 6 мінімальних пенсій за віком;
- дітям-інвалідам – 3 мінімальних пенсій за віком;

 2.2.Пункт 13 цього Порядку прийняти в редакції відповідно статті 50 вищенаведеного Закону, якою встановлено, що особам віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірах:
- інвалідам І групи – 100 % мінімальної пенсії за віком;
- інвалідам ІІ групи – 75 % мінімальної пенсії за віком;
- інвалідам ІІІ групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 % мінімальної пенсії за віком;

 2.3.Пункт 13 цього Порядку прийняти в редакції відповідно статті 51 вищенаведеного Закону, якою встановлено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається у розмірах:
- особам віднесеним до категорії 2 – 30 % мінімальної пенсії за віком;
- особам віднесеним до категорії 3 – 25 % мінімальної пенсії за віком;
- особам віднесеним до категорії 4 – 15 % мінімальної пенсії за віком;

 2.4.Пункт 14 цього Порядку прийняти в редакції відповідно статті 52 вищенаведеного Закону, якою встановлено, що щомісячна компенсація в разі втрати годувальника призначається на кожного непрацездатного члена сім’ї, який був на його утриманні, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком незалежно від пенсії, передбаченої законодавством України;

 2.5.Пункт 15 цього Порядку прийняти в редакції відповідно статті 39 вищенаведеного Закону, якою встановлено, що пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у таких розмірах:
- у зоні безумовного (обов’язкового) відселення – 3 мінімальної заробітної плати;
- у зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальної заробітної плати;
- у зоні посиленого радіоекологічного контролю – 1 мінімальна заробітна плата

3.Підпункт 4 пункту 3 вищенаведеного Порядку прийняти у такий редакції:
 “4) менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за работу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, з додаванням суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження за цей місяц, якщо ця особа не виводилася в цьому місяці із зони відчуження внаслідок захворювання, пов’язаного з Чорнобильською катастрофою чи отримання перевищення гранично припустимої дози радіації”

 Якщо наші ЗАКОННІ ВИМОГИ НЕ БУДУТЬ ВИКОНАНІ, ми будемо вимушені проводити безстроково масові акції протесту і громадянської непокори та інші дії, аж до зміни цієї антинародної влади.

 ==================================================================
14 )


 З А Я В А
ВСЕУКРАЇНСЬКОГО З'ЇЗДУ
ГРОМАДСЬКИХ ЧОРНОБИЛЬСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ


14 вересня 2013 року                                                                      м. Лубни

Ми, представники громадських чорнобильських організацій різних рівнів та ініціативних груп громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зібралися на свій з'їзд, для об’єднання зусиль навколо єдиної мети – змінити ставлення влади до громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та напрацювати і прийняти рішення щодо подальших дій чорнобильської громадськості по відстоюванню своїх законних прав, які Держава Україна гарантувала всім нам, згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Конституцією України визнано та закріплено, що забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи – катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави, а людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

В 1986 – 90 роках, ціною свого здоров’я та навіть життя, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС захистили не лише Україну, але й увесь світ від катастрофи планетарного масштабу та запобігли розповсюдженню радіації по нашій планеті.

Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС направлялися в Зону відчуження Чорнобильської АЕС за наказом Держави та виконували свої службові і виробничі обов’язки під дією високого рівня іонізуючого випромінювання, внаслідок чого – втратили імунітет та отримали ряд невиліковних хвороб, які спричинили інвалідність.

Безневинними жертвами Чорнобильської катастрофи стали і ті громадяни, які проживали на момент аварії поблизу Чорнобильської АЕС і були евакуйовані з зони лиха та піддалися значному іонізуючого випромінювання, а також ті, хто до цих пір проживає в умовах з підвищеним рівнем радіації.

Приймаючи Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" держава врахувала положення Віденської конференції про цивільну  відповідальність за ядерну шкоду  від 21 травня 1963 року, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, а також Конвенції про права інвалідів, взявши на себе відповідальність за завдану шкоду постраждалим громадянам і зобов’язалась відшкодувати іі за:

1. Пошкодження здоров’я або за втрату працездатності громадянами, та їх дітьми, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи;

2. Втрату годувальника, якщо його смерть пов’язана з Чорнобильською катастрофою.

Конкретні норми певного відшкодування завданої шкоди, встановлені інвалідам внаслідок Чорнобильської катастрофи положеннями статей 20, 50, 52, 54, 67, 71 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зокрема, згідно з положеннями частини четвертої статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановлюються державні мінімуми пенсій, коли в усіх випадках  їх розміри  для  інвалідів,  щодо  яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:

по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;
по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;
по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;
дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.

З прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не лише змінилися розміри пенсій, але й ускладнилися їх розрахунки.

Наприклад, солдати строкової служби, не маючи з об’єктивних причин на час ліквідації наслідків аварії заробітної плати, їм, Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачено призначення пенсії у відповідних мінімальних розмірах. Проте, ці розміри, всупереч норм Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підміняються і встановлюються Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що прямо порушує їх всебічні права.

Аналогічні ситуація склалася з військовослужбовцями, які були мобілізовані із запасу через військкомати, а також з громадянами, які відряджалися на ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС міністерствами і відомствами та були залучені до робіт з ліквідації наслідків цієї аварії, але при цьому за основним місцем роботи або служби не мали високих заробітків.

Ми, представники громадських чорнобильських організацій різних рівнів та ініціативних груп громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, звертаємо увагу, що з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обмежено і порушено права   громадян, які закріплені Конституцією України, зокрема статтями 6, 8,19, 22, 24. 25, 27,  28, 29, 40, 47,51, 52, 55, 56, 57,  58, 59. 60, 61. 62, 63 та Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"

Внаслідок невиконання положень статей Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особливо частини четвертої статті 54 та з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Україну накрила хвиля перманентних акцій протесту чорнобильців та масових звернень до органів правосуддя України та Європейського суду з прав людини.

За дорученням Прем’єр-міністра України, ще у жовтні 2012 року, було розпочато діалог з частиною громадських чорнобильських організацій, мета котрого була – знайти компромісні рішення, які б дозволили врегулювати ситуацію з пенсійним забезпеченням громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Внаслідок обопільних переговорів, такі компромісні рішення було знайдено і вони полягали у поетапному підвищенні пенсій та приведення їх до розмірів, передбачених статтями 54 та 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У квітні 2013 року, такі рішення були готові, залишалося їх лише закріпити на законодавчому рівні та зняти таким чином напругу і невдоволення у суспільстві та чорнобильському середовищі.

Проте, до сьогоднішнього дня остаточних рішень так і не прийнято, що викликає справедливе невдоволення та обурення великої кількості громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У зв’язку з бюджетним процесом, який в розпочинається в Україні у вересні місяці, ми, представники громадських чорнобильських організацій різних рівнів та ініціативних груп громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що зібралися на цей з'їзд, вимагаємо – негайного врегулювання пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на підставі норм Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та з урахуванням раніше досягнутих компромісів у ході діалогу з чорнобильськими громадськими організаціями.

Наші вимоги залишаються незмінними та полягають у приведенні Постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у відповідність з положеннями частини четвертої статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в яких передбачено, що в усіх випадках  розміри  пенсій  для  інвалідів,  щодо  яких встановлено  зв'язок з Чорнобильською катастрофою,  не можуть бути нижчими:

по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;
по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;
по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;
дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.

У разі ігнорування наших вимог, змушені будемо вдатися до відновлення масових акцій протесту, а також застосувати інші засоби із захисту своїх конституційних прав.

Президія з’їзду:

1.     П.І.Б.       __________________
                            підпис
2.  П.І.Б.      __________________
                            підпис
3. і т.д.


Головуючий з’їзду:  П.І.Б.       __________________
                                                            підпис

Секретар з’їзду:   П.І.Б.            __________________
                                                            підпис
==============================================================
15 )

Резолюція загальних зборів Лубенської міськрайонної Спілки інвалідів Чорнобиля від 12.02. 2012 р.

Депутатам Верховної Ради України
Президенту України Кабінету Міністрів України
Копії: Голові та депутатам Лубенської міської ради
Голові та депутатам Лубенської районної ради
Лубенська міськрайонна спілка Інвалідів Чорнобиля
м.Лубни, 37500, вул. Радянська, 12

Резолюція
загальних зборів Лубенської міськрайонної Спілки інвалідів Чорнобиля від 12.02. 2012 р.

Ми, інваліди-ліквідатори та потерпілі від аварії на ЧАЕС, представники міста Лубни та Лубенського району, ЗАЯВЛЯЄМО про ПОРУШЕННЯ КОНСТИТУЦІЇ та ЗАКОНІВ України, конституційних і законних прав чорнобильців, гарантованих Законом №796/12 від 28.02.1991 р., при застосуванні Постанови КМУ №1210 від 23.11.2012 р.

Затвердивши цю Постанову, Кабінет Міністрів України, ігноруючи етапі 1, 3, 6, 16, 50, 56, 68, 113, 116 Конституції України, ГРУБО ПОРУШИВ:

 - статтю 8 Конституції України, якою встановлено, що в Україні діє: принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно - правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй;

 - статтю 19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України;

 - статтю 21 Конституції України, якою встановлено, що права і свободи людини с невідчужуваними та непорушними;

 - статтю 22 Конституції України, якою встановлено, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

 В той же час, грубо порушено положення Закону України «Про Кабінет Міністрів України», а саме: підпункти 1 і 2 пункту 1 статті 2, пункти 1 і 2 статті 3. пункти 1 і 2 статті 4 вищенаведеного Закону.

 Статтею 1 Закону України №796/12 від 28.02.1991 р., встановлено, що державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях, базується на принципах соціального захисту, ПОВНОГО ВІДШКОДУВАННЯ ШКОДИ особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

 Статтею 13 вищенаведеного Закону встановлено, що Держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується її відшкодовувати за пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

 Вказані зобов'язання Держави визначені статтями 39, 48, 50, 51, 52 і 54 вищенаведеного Закону і саме вони в даний час не виконуються, що і є порушенням Конституції та Законів України.

 В зв’язку з вищенаведеним, керуючись Конституцією України, від Президента, Уряду, Генерального   Прокурора,   Конституційного  Суду   і   народних  депутатів  України   МИ ВИМАГАЄМО:

 1.ВІДНОВИТИ конституційні і законні права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щодо їх конституційних і законних прав на пенсійне забезпечення.

 2.ЗАБЕЗПЕЧИТИ ВИКОНАННЯ вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796/12 від 28.02.1991 р.

 Ми не згодні з рішенням Конституційного Суду України, який, всупереч положень Конституції України (254/96-ВР) та Закону України «Про Конституційний Суд України», прийняв протиправні (явно замовлені) рішення №20-рп/2011 ( v020р710-11) від 26.12.21011р. та №3-п/2012 ( v003р710-12) від 25.01.2012 р. якими визнано конституційним внесення змін, до законів України «Про державний бюджет України» на 2011 та 2012 р.р., щодо заниження повного відшкодування збитків, ГАРАНТОВАНОГО ДЕРЖАВОЮ інвалідам-ліквідаторам Чорнобильської катастрофи, та заниження відшкодування збитків передбачених ДЕРЖАВОЮ інвалідам війни ( що по наказу ДЕРЖАВИ захищали національні інтереси країни, при цьому отримали поранення, контузію чи невиліковні хвороби, наслідком чого встановлена невиліковна інвалідність ).

 1.Виносячи визначені вище протиправні рішення, судді КС України порушили цілу низку Законів України і Міжнародних Законів, які ратифіковані Україною.

 В першу чергу це ПОРУШЕНО:

 - ОСНОВНИЙ ЗАКОН УКРАЇНИ - Конституцію України, а саме статті 3, 8, 16, 22, 24, 46, 50, 56, 58, 60, 64, 68, 92 (ч.2), 113, 150, 152, статті діючих кодексів та Законів України ( проігноровано конституційний принцип верховенства права та положення Закону України «Про Конституційний Суд України»),

 - положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997 р.),

 - положення Конвенції про права інвалідів (ратифікованої Законом України №1767-VI (1767-17) від 16.12.2009р.,

 - положень Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду від 21 травня 1963 р. (ратифікованої Законом України №334/96-ВР від 12.07.1996р.)

 2.Вирішити питання про притягнення до кримінальної відповідальності СУДДІВ КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ України які винні в прийняті вище перелічених протиправних рішень).

 Учасники зборів також приєднуються до звернення Всеукраїнського об’єднання ветеранів Чорнобиля до депутатів ОБСЕ від 05 березня 2012 року, викладеного на їх сайті.

 ЯКЩО наші ЗАКОННІ ВИМОГИ найближчим часом НЕ БУДУТЬ ЗАДОВОЛЕНІ, ми залишаємо за собою право, для захисту Конституції та Законів України, в проведенні законних громадських акцій згідно Конституції України та міжнародного права.

 Ми також повідомляємо, що 26 квітня 2012 року ми приймемо участь у Всеукраїнській протестній акції «Київський Чорнобиль»

За дорученням загальних зборів,
Голова Лубенської МР Спілки інвалідів Чорнобиля
12 березня 2012 р

============================================================================

16 )

                                                                м.Київ

РЕЗОЛЮЦІЯ

ПРОТЕСТНОЇ АКЦІЇ ЧОРНОБИЛЬСКИХ І ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ УКРАЇНИ

ЩОДО ПОРУШЕННЯ КОНСТИТУЦІЙНИХ І ЗАКОННИХ ПРАВ ГРОМАДЯН, ЯКІ ПОСТРАЖДАЛИ ВНАСЛІДОК ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ ТА ІНШИХ ВЕРСТВ НАСЕЛЕННЯ ЗАТВЕРДЖЕНЯМ ПОСТАНОВИ КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ  «ПРО ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ГРОМАДЯН, ЯКІ ПОСТРАЖДАЛИ ВНАСЛІДОК ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ» № 1210 ВІД 23 ЛИСТОПАДА 2011 РОКУ

МИ, УЧАСНИКИ ПРОТЕСТНОЇ АКЦІЇ ЧОРНОБИЛЬСЬКИХ ТА ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ УСІХ РЕГІОНІВ УКРАЇНИ ЗАЯВЛЯЄМО ПРО КРИМІНАЛЬНИЙ ЗЛОЧИН СКОЄНИЙ ВЛАДОЮ ТА ГЕНОЦИД ПРОТИ ПОТЕРПІЛИХ ВІД НАСЛІДКІВ АВАРІЇ НА ЧАЕС ТА ІНШИХ МАЛОЗАХИЩЕНИХ ВЕРСТВ НАСЕЛЕННЯ У ЗВ’ЯЗКУ З ЗАТВЕРДЖЕННЯМ ПОСТАНОВИ КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ «ПРО ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ГРОМАДЯН, ЯКІ ПОСТРАЖДАЛИ ВНАСЛІДОК ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ» № 1210 ВІД 23.11.2011 Р., А САМЕ: 

1.  ПОСТАНОВОЮ ПОРУШЕНО КОНСТИТУЦІЮ УКРАЇНИ:

- статтю 113 Конституції України, якою встановлено, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією і Законами України;

- статтю 116 Конституції України, якою встановлено, що Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції і Законів України, вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина;

- статтю 1 Конституції України, якою встановлено, що Україна є соціальною і правовою Державою;

- статтю 3 Конституції України, якою встановлено, що утвердження і забезпечення прав і свобод людини є ГОЛОВНИМ ОБОВ’ЯЗКОМ Держави;

- статтю 6 Конституції України, якою встановлено, що органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України;

- статтю 8 Конституції України, якою встановлено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй;

- статтю 16 Конституції України, якою встановлено, що подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов’язком держави;

- статтю 19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України;

- статтю 21 Конституції України, якою встановлено, що права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними;

- статтю 22 Конституції України, якою встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод;

- статтю 24 Конституції України, якою встановлено, що громадяни є рівними перед Законом;

- статтю 50 Конституції України, якою встановлено, що кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди;

- статтю 56 Конституції України, якою встановлено, що кожен має право на відшкодування матеріальної і моральної шкоди, завданої діями чи бездіяльністю органів державної влади;

- статтю 68 Конституції України, якою встановлено, що кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей;

2.  ПОСТАНОВОЮ ПОРУШЕНО ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО СТАТУС І СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ГРОМАДЯН, ЯКІ ПОСТРАЖДАЛИ ВНАСЛІДОК ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ»:

-  пунктом 11 Постанови встановлений мінімальний розмір пенсій для інвалідів Чорнобиля, який НЕ ВІДПОВІДАЄ статті 54 Закону;

-  пунктом 13 Постанови встановлена щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка НЕ ВІДПОВІДАЄ статтям 50, 51 Закону;

-  пунктом 14 Постанови встановлена щомісячна компенсація сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка НЕ ВІДПОВІДАЄ статті 52 Закону;

-  пунктом 15 Постанови встановлено підвищення пенсій непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, що НЕ ВІДПОВІДАЄ статті 39 Закону.

3.     ПОСТАНОВОЮ ПОРУШЕНО ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ» 

- підпунктами 1,2 частини 1 статті 2 Закону встановлено, що до основних завдань Кабінету Міністрів України належать виконання Конституції і Законів України та вжиття заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина;

- пункти 1,2 статті 3 Закону встановлено, що діяльність Кабінету Міністрів ґрунтується на принципах верховенства права, законності і відповідальності. Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України;

- пункти 1,2 статті 4 Закону встановлено, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими Законами України. Організація, повноваження і порядок діяльності Кабінету Міністрів України визначаються Конституцією України, цим та іншими Законами України.

4. ПОСТАНОВОЮ ПОРУШЕНО ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО СТАТУС І СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ГРОМАДЯН, ЯКІ ПОСТРАЖДАЛИ ВНАСЛІДОК ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ»:

- статтею 1 Закону встановлено, що державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується на принципах соціального захисту, ПОВНОГО ВІДШКОДУВАННЯ ШКОДИ особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

- статтею 13 Закону встановлено, що Держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов’язується її відшкодувати за пошкодження здоров’я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, втрату годувальника, якщо його смерть пов’язана з Чорнобильською катастрофою, матеріальні втрати, що їх зазнали громадяни та їх сім’ї у зв’язку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до цього Закону;

- статті 39, 50, 51, 52 і 54 Закону встановлюють конкретний розмір компенсацій, пільг, доплат, пенсій і додаткових пенсій в залежності від мінімальної заробітної плати чи мінімальної пенсії за віком.

КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ, всупереч положень Конституції України та Закону України «Про Конституційний Суд України» прийняв протиправні, замовлені, рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 р. та №3-рп/2012 від 25.01.2012p., якими визнано конституційним внесення змін до Законів України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», «Про Державний бюджет України на 2012 рік» в частині повного заниження відшкодування збитків ГАРАНТОВАНИХ ДЕРЖАВОЮ інвалідам-ліквідаторам Чорнобильської катастрофи, та заниження відшкодування збитків передбачених ДЕРЖАВОЮ інвалідам війни (що захищали національні інтереси країни, при цьому отримали поранення, контузію чи невиліковні хвороби).Виносячи зазначені вище протиправні рішення, судді Конституційного Суду України, які прийняли ці рішення порушили цілу низку Законів України і Міжнародних Законів, які ратифіковані Україною. В першу чергу це ОСНОВНИЙ ЗАКOH УКРАЇНИ - Конституція України, а саме статті 3, 8,16, 19, 22, 24, 46, 50, 56, 58, 60, 64, 68, 92, 113, 150, 152, статті діючих Кодексів та Законів України (проігноровано конституційний принцип верховенства права та положення, Закону України «Про конституційний Суд України»), положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (ратифікованої Законом країни №475/97-ВР від 17.07.1997 p.), положення Конвенції про права інвалідів ратифікованої Законом України № 1767-VI (1767-17) від 16.12.2009 p.), положень Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду від 21 травня  63 року (ратифікованої Законом України №334/96-ВР від 12.07.1996 p.).

Нинішньою владою, порушуючи Закон України «Про об'єднання громадян», навмисно було надано особливий статус ВГОІ «Союз Чорнобиль Україна» - Центральне керівництво організації якої , по суті, зрадило чорнобильський рух за права постраждалих від аварії. Президент ВГОІ СЧУ Андрєєв Ю.Б. сприймається більшістю чорнобильського товариства як дестабілізуючий фактор і не може представляти інтереси постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС. Це відбувається саме з Вашого потурання та ініціативи і не сприяє злагоді у суспільстві.

Підписаний Меморандуму про співпрацю між Кабінетом Міністрів України та ВГОІ «Союз Чорнобиль Україна», не проходив ні якого обговорення з членами цієї громадської організації и не був схвалений  в  осередках на містах . І крім того ,  підписаний меморандум  не стосується членів інших чорнобильських організацій і чорнобильців які не входять ні в які організації , адже з нормами чинного Цивільного Кодексу України, угода чинна, тільки для сторін підписантів  і не може нести будь-яких правових наслідків для інших громадських об’єднань та більшості чорнобильської громадськості.

В зв’язку з вищенаведеним, керуючись статтями 1, 3, 5, 6, 8, 16, 19, 21, 22, 27, 28, 36, 38, 40, 46, 48, 49, 50, 64, 68, 69, 75, 79, 85, 86, 92, 102, 104, 106, 113 і 116 Конституції України від Президента, Уряду, Генерального Прокурора, Конституційного Суду України і народних депутатів України,

МИ ВИМАГАЄМО:

1.  Скасувати Постанову Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  № 1210 від 23.11.2011.

2.  Зняти з розгляду законопроект № 9127 «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» прийнятий Верховною Радою України у першому читанні, який ліквідовує соціальні виплати  12 малозахищеним верствам населення, що гарантовані Конституцією та законами України.

3.  Верховній Раді України прийняти Закон України «Про відкликання народних депутатів України», який забезпечить підзвітність народних депутатів України перед виборцями та надасть можливість їх відкликати.

4.  Вилучити з прикінцевих положень Закону України «Про Державний Бюджет України на 2012 рік» норму яка дозволяє Кабінету Міністрів України встановлювати (у ручному режимі) розміри та порядок соціальних виплат гарантованих Законом.

5.  Генеральному прокурору України встановити винних посадових осіб та притягнути до кримінальної відповідальності що перешкоджали виконанню рішень суду України щодо виплати пенсій.

6.  ВІДНОВИТИ конституційні і законні права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших малозахищених верств населення на пенсійне забезпечення;

7.  Визнати державним боргом суми пенсії нарахованої за рішенням суду з правом спадку та виплати їх до 31 грудня 2012 року;

8.  Визнати право на інвалідність та на статус «Дітей потерпілих» від аварій на ЧАЕС по життєво, а не до 18 років;

9.  Притягнути до кримінальної відповідальності осіб, а саме:

- за прийняття протиправного рішення Конституційного Суду України №20-рп/2011 від 26.12.2011 р. суддів: Головіна Анатолія Сергійовича (Голова суду), Бауліна Юрія Васильовича, Бринцева Василя Дмитровича, Вдовіченко Сергія Леонідовича, Гультай Михайла Мирославовича, Запорожеця Михайла Петровича, Кампо Володимира Михайловича, Колоса Михайла Івановича, Пасенюка Олександра Михайловича, Сергейчука Олега Анатолійовича, Стрижака Андрія Андрійовича, Шаптала Наталі Костянтинівну (доповідач по справі), Шишкіна Віктора Івановича;

- за прийняття протиправного рішення Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25.01.2012 р. суддів: Головіна Анатолія Сергійовича (Голова суду), Бауліна Юрія Васильовича, Бринцева Василя Дмитровича, Вдовіченко Сергія Леонідовича, Винокурова Сергія Маркіяновича, Гультай Михайла Мирославович, Запорожець Михайла Петрович, Кампо Володимир Михайловича, Колоса Михайла Івановича, Овчаренко В'ячеслава Андрійовича, Пасенюка Олександра Михайловича, Сергейчука Олега Анатолійовича (доповідач по справі), Шаптала Наталі Костянтинівну.

10. ВСТАНОВИТИ, керуючись рішеннями Конституційного суду   України від 26.12.2011 року №  20-рп/2011 та від 25.01.2012 року №  З-рп/2012, для всіх урядовців і чиновників, в тому числі Президента України, Генерального прокурора України, суддів Верховного суду, Вищих спеціалізованих судів, Конституційного суду, Апеляційних судів МАКСИМАЛЬНУ ЗАРОБІТНУ ПЛАТУ разом із всіма іншими, додатковими доплатами до заробітної плати у розмірі не більше 10 прожиткових мінімумів, для працездатних осіб.

11. ВСТАНОВИТИ, керуючись рішеннями Конституційного суду   України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 та від 25.01.2012 року № З-рп/2012,  заробітну плату народним депутатам України, прокурорам, суддям місцевих та інших судів на рівні середньої заробітної плати у галузях економіки України;

12. ВСТАНОВИТИ державним службовцям та тим що вийшли на пенсію, в тому числі Президенту України, прокурорам та суддям, народним депутатам України МАКСИМАЛЬНУ ПЕНСІЮ у розмірі не більше 10 прожиткових мінімумів.

==========================================================

17 )

Президентові України
Порошенку П.О.
                                                                                              
                                                                       Прем`єр-Міністрові  
                                                                       України
                                                                       Яценюку А.П.

ЗВЕРНЕННЯ

До Вас звертаються інваліди з числа ліквідаторів на ЧАЕС, евакуйованих з 30-ти кілометрової зони та відселених з зони безумовного відселення  Черкаської обласної громадської організації «Чорнобильський набат», які отримують мінімальні пенсії та неодноразово  проводили  акції протесту, щоб достукатися до нової влади в дотриманні Конституції, законів України з урахуванням соціальної справедливості.
Чорнобильські організації, що протестують, почали виводити своїх членів з 2011 року, з моменту прийняття Постанови КМУ №1210 від  23 листопада 2011р.
З набранням чинності цієї антиконституційної  та антисоціальної постанови, в рази збільшилася соціальна напруга в чорнобильському середовищі, так як всупереч логіки порушено 31 статтю Конституції України: 1, 3, 5, 6, 8, 16, 19, 21, 22, 27, 28,  38, 40, 46, 48, 49, 50, 64, 68, 69, 75, 79, 85, 86, 92, 102, 104, 106, 113, 116, 132, а також ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» (№ 796-12), виділивши малу частину чорнобильців згідно ч. 1 ст. 54 ЗУ № 796-12, що спричинило за собою пенсію інваліда 3 групи (9949 гривень) - у рази більшу, ніж у інваліда 1 групи (2800 гривень).
 Крім цього, ця постанова порушила: права осіб з маленькою зарплатою на виробництві з числа  ліквідаторів,  евакуйованих  і відселених  із  зони обов'язкового відселення лікарів, вчителів, колгоспників, робітників і солдатів строкової служби що згодом стали інвалідами-ліквідаторами аварії на ЧАЕС, хоча держава гарантувала їм соціальні стандарти – ч.4 ст. 54 ЗУ № 796-12 – 6, 8, 10 пенсій по старості (яка дорівнює прожитковому мінімуму).
Люди, що виконували одну і ту ж саму роботу в один і той же самий час в одному й тому ж самому місці на ліквідації Чорнобильської аварії, зіткнулися з соціальною несправедливістю і стали отримувати різні пенсії, нібито зарплата на виробництві мала якесь значення при виконанні їх завдань в момент ліквідації аварії, хоча вони були направлені згідно наказів підприємств і призовів через військкомати.
 Крім цьогопостанова КМУ від 23 жовтня 2011 року №1210пролобійована центральною радою однієї з чорнобильських організаційвносить соціальну напругу не тільки в чорнобильське  оточення, але і збуджує  населення України.
Такза роботув так званій зоні радіаційного зараження протягом  1-5 днівдеякі ліквідатори 3-ої  групиотримують пенсії понад 9000 гр.
Ті, хто,  пробув  на  ліквідації аварії  до  180  діб,  пропрацював на виробництві чи в  колгоспіпростий робітниклікар в охороні здоров'яучитель в освіті маючи стаж 30-45 роківабо більшеотримують пенсію в 1200 гривень.
  Хіба  це  припустимо?
 3 дні  роботи   на   аварії,  і  30 років  на виробництві.
Сам підхід до розробки та  впровадження постанови КМУ від 23.11.2011 року №1210  був розрахованийна виконання ч1 ст54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від наслідків чорнобильської катастрофи»  796-12що дало переваги, визначеної касти чорнобильців, яка налічує близько 11 000 чоловік.
У той же часблизько 107 000 чоловікзмушені проживати в злидняхна мінімальні пенсії.
Хоча колишній   віце-прем'єр-міністр, міністр  Мінсоцполітики   Кабінету міністрів Януковича, С.Л.Тігіпкона зустрічах з чорнобильцями Луганська, тричі сказав пропозиції виплачувати пенсії за ч. 4 ст54 «чорнобильського закону»
Але була отримана категорична відповідь,    «..уравніловки не буде, тільки по заробітній платі  в  зоні  ЧАЄС».
 Всі ці відеозвіти при бажанні можна подивитися  на чорнобильських сайтах.
Крім тогоще один соціальний аспект випливає із даної постанови ─ всі ми на жаль, смертні.
Вдоватак званого «максимальщика», по його смертіне дай Божеотримуватиме  50від суми розрахункової пенсії чоловіка-чорнобильцяа це становитиме близько 8000 гривень.
У той же часліквідатор 1 грзалишається на мінімалці - 2 800 гр., тому що обмежений відсотками   згаданої  постанови : 1гр.285%, 2 гр.255%, 3 гр.- 225від прожиткового мінімуму і його вдоване отримує нічого або в крайньому випадку, якщо не працюєто 50% від його пенсії. (На даний  час прожитковий мінімум заморожений на невизначений час.)
Виходитьщо людиякі не мають відношення до ліквідації аварії і   які   не  бачили в очі радіоактивну зонусоціально захищені більше ліквідаторівевакуйованих і переселених із зони обов'язкового відселення.
Крім тогов країні проводилося збільшення пенсій всім пенсіонерам України.
 Так,  збільшення максимальщикамзалежно від заробленої платидосягало від 300 до 700 гривень.
 Мінімальщикам, які обмежені відсотками за постановою №1210і відповідно для них збільшення пенсій склало від 12 до 32 гривень.
Бажаючі можуть ознайомиться з документами Мінсоцполітики про динаміку пенсійних виплат.
Якби хтось, не пролобіював цето всі  категорії були б задоволені.
Колишня влада не бажаючи покращувати соціальні стандарти чорнобильців, змушувала нас виходити на акції протесту 4-5 разів на рік.
Те ж саме, але ще з більшим успіхом за урізання чорнобильських стандартів, узялися чиновники Мінсоцполітики.
Генеральна прокуратура не реагувала на звернення чорнобильців, на правове свавілля при порушенні Конституції і законів України. 
Своїми рішеннями Конституційний Суд від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 1 грудня 2004 року № 19-рп/2004, від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 та 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 підтвердив законність вимог чорнобильців, що потім підтвердилося в рішеннях національних судів при зверненні інвалідів-чорнобильців по захисту своїх конституційних прав.
Але минулим складом Конституційного Суду поставлено під сумнів незалежний орган, як офіційного тлумача Конституції та законів України, оскільки своїми двома останніми рішеннями від 26 грудня 2011року №20-рп/2011 та від 25 січня 2012 року №3рп/2012.
 Конституційним Судом практично анульовано раніше прийняті ним рішення, що тим самим заклало не лише суперечності в законодавстві  щодо соціального захисту  вразливих верств населення, але й стає безпосереднім приводом для обмеження конституційних прав громадян, та зрештою суперечить статті 22 Конституції України.
Використовуючи ці останні рішення КС, чиновники від Мінсоцполітики вже третій рік затягують вирішення цього питання  і посилаються  на документи які  мают другорядне значіння,   чим  Конституція  України,  ст. 22  і Закони  України,  а саме:
 Вони мотивують  зменшення  пенсій  посилаючись на порушені  ст.113. 118 Конституцій України,  Постановленії  КМУ №530 від 28-05-2008р «Деякі  питання  соціального  захисту  окремих  категорій  громадян», № 654 від 16-07-2008р., « Про  підвищення  рівня  пенсійнного забезпечення  громадян»,  №745 від 06-07-2011р. « Про встановлення  деяких  розмірів виплат, що  фінансуються за рахунок  коштів  державного   бюджету»,  і Постанова   КМУ № 1210 від 23 -11-2011 роки « Про  підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильськоі  катастрофи»,  яка  і стала  каменем  спотикання,  та розбрату  в  середовіщі  чернобільців.
Всі ці постанови були прийняті  колишньою  злодійською владою, на  яку  повстав  Маїдан, яка  фактично   оголосила  чорнобильцям,   цими  документами   геноцид.
Чорнобильська громадськість готова до конструктивного діалогу,  якій  було   начався,   але  с  незрозумілих причин,  не відбувся.


            Незважаючи на Майдан, в якому активну участь брало багато чорнобильців і вимог Майдану, Мінсоцполітики все ще не бажає прислухатися до голосу розуму і виконати напрацьовані спільно з уповноваженими представниками чорнобильських організацій умови знайденого компромісу-поетапне підвищення мінімальних чорнобильських пенсій згідно протоколів від 10 квітня, 14 та 16 квітня, 26 квітня, 14 травня, 21-22 травня та 29 травня 2014 року та ч. 4 ст. 54 ЗУ №796-12.
            Нас в черговий раз обдурюють, і це всупереч доручень Першого віце-прем'єр-міністра України до 10 червня розробити та внести на розгляд Кабінету Міністрів України проекту постанови про внесення змін до Постанови Уряду №1210 від 23 листопада 2011 року щодо виконання чинних та конституційних положень ч. 4 ст. 54, Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» №796-12 у редакції від 06 червня 1996 року шляхом поетапного підвищення пенсій інвалідам-чорнобильцям до розмірів, встановлених ч. 4 ст. 54 вказаного закону.
 Все це    створює   соціальну напругу   в чорнобильському середовищі  і населенні    України   в цілому.
Додаємо   дані Мінсоцполітики  на 3-х аркушах  для  підтвердження  своїх  дій   та   намірів.
      
       Враховуючи бездіяльність виконавчої, законодавчої та президентської гілок влади щодо відновлення прав постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на державні соціальні гарантії, зокрема пенсії по інвалідності, грубо порушені   попередньою злочинною владою  і  не відновлені   ТЕПЕРІШНЬОЮ.

МИ   ПРОПОНУЄМО:

1. Теперішній владі, що прийшла завдяки Майдану, виконати всі умови для входження України в правове поле,   по  відношенню чорнобильців, а нинішньому складу КС, скасувати постанови від 26 грудня 2011 № 20-рп/2011 та від 25 січня 2012 року № 3рп/2012,  як  антіконституційні  і антісоціальні.

2. Невідкладно розглянути та прийняти зміни до постанови №1210 від                                 23-11-2011г.Кабінету Міністрів України стосовно підвищення пенсійного забезпечення інвалідів-чорнобильців шляхом внесення змін до пункту 12 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (щодо збільшення мінімального розміру пенсійної виплати окремим інвалідам-чорнобильцям), проект якої був підготовлений у  Міністерстві соціальної політики України 2 червня 2014 року та надісланий для відповідного погодження та приведення  державної пенсії до норми згідно ч. 4 ст.54 ЗУ №796-12 в редакції 1996 року.

3   Для  підтверження принципів соціальної справедливості, в рамках існуючого фінансування, ліквідаторів. евакуйованих та осіб відселених із зони обов'язкового відселення, в бюджеті пенсійного фонду, змінити нарахування пенсій пропорційно, для кожної групи інвалідів, в рівних пропорціях для всіх, без винятку.

4       В разї прийнятого рішення про виплати пенсій згідно ч.4. ст.. 54, ЗУ 796-12, визначенні інваліди, можуть відказатися від проїзду в транспорті, безоплатного забезпечення ліками та санаторно курортного лікування. Це ще один із шляхів економії фінансів для забезпечення пенсій і протидії корупції в сфері проведення тендерів.

5 Для  цього,  відновити  права членів переговорної  групи,  з  числа  уповноважених  представників  протестних  чорнобильських  організацій  акції 9  квітня  2014 р.



жовтня 2014 року                                                                         місто Черкаси.

З повагою,
голова ради ЧОГОЛІП                                                             О.В.Петренко

 =============================================================================
18 )

                                                                                       Президенту Украіни
                                                                                       Порошенко  П.  О.                                                                                      
                                                                                      Киев  ул. Банковая, 11    01220
                                                                                                                                                                                                                                                                                                      
                                                                Звернення

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

Звертаємось до вас як громадяни України, керівники об’єднань таких самих громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які об'єднались для захисту конституційних прав та свобод людини.
Держава Україна є учасником міжнародних правовідносин. Україна є стороною Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Україна зобов'язалась забезпечувати основоположні права і свободи людини та громадянина.
Статтями 8, 9, 16, 19, 21, 22, 46, 64, 68 Конституції України урегульовано взаємовідносини між державою, її посадовими особами, з одного боку, та громадянами, з іншого.
Конституцією України у статті 16 встановлено: "Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави."
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» констатовано: "Стаття 13. Обов'язок держави перед громадянами за шкоду, завдану внаслідок Чорнобильської катастрофи
Держава  бере  на  себе  відповідальність  за  завдану  шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за:  (  Абзац  перший частини першої  статті  13  в  редакції  Закону  N  230/96-ВР  від 06.06.96 )
1) пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
2)  втрату  годувальника,  якщо  його  смерть  пов'язана    з Чорнобильською катастрофою".
 В той же час. в умовах економіческоі  кризі  та операції АТО, депутати від каоліціі, по разробках чиновників з Мінсоцполітики та КМУ, узаконили   преференціі прокурорам, судьям, депутатам. і чіновнікам вищої ланки, хоча за роки незалежності. ці суб'єкти влади, нічого не зробили доброго, для народу України, що ми  живимо  у злиднях  24 рокі.
Верховна Рада України з ініціативи Кабінету Міністрів України Законами України від 28 грудня 2014 р. №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» та №80-VIII "Про державний бюджет України на 2015 рік" скасовані існуючі конституційні права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щодо державного пенсійного забезпечення та державного соціального компенсаційного відшкодування у законодавчо визначених об’ємах та розмірах,   супереч  ст. 22 Констітуціі Украіни.  Замість посилення боротьби з корупцією, тіньовими зар. платами, виведенням фінансів в офшорні зони, уряд  який  прийшов  до влади  завдяки  Майдану,влаштовує геноцид свого народу.
Намагається всі реформи звалити на плечі незаможних. 
Вважаємо, що своїми діями Верховна Рада України, Президент
України, який згідно Конституції України є гарантом конституційних прав та свобод громадян,  та Кабінет Міністрів України грубо порушили існуючі конституційні права та свободи громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та Європейську Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод,  та депутати  Верховної  Ради,  порушили  свої  присяги.
Присяга Президента України:
"Я, Порошенко Петро Олексійович, волею народу обраний Президентом України, заступаючи на цей високий пост, урочисто присягаю на вірність Україні. Зобов'язуюсь усіма своїми справами боронити суверенітет і незалежність України, дбати про благо Вітчизни і добробут Українського народу, обстоювати права і свободи громадян, додержуватися Конституції України і законів України, виконувати свої обов'язки в інтересах усіх співвітчизників, підносити авторитет України у світі" (Стаття 104 Конституції України).
Присяга народних депутатів України:
"Присягаю на вірність Україні. Зобов'язуюсь усіма своїми діями боронити суверенітет і незалежність України, дбати про благо Вітчизни і добробут Українського народу.
Присягаю додержуватися Конституції України та законів України, виконувати свої обов'язки в інтересах усіх співвітчизників"(Стаття 79 Конституції України).

Присяга державних службовців України:
"Повністю усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити народові України, суворо дотримувати Конституції та законів України, сприяти втіленню їх у життя, зміцнювати їх авторитет, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, з гідністю нести високе звання державного службовця, сумлінно виконувати свої обов'язки" (Стаття 17 Закону України "Про державну службу").

   Вимагаємо від державної влади відновлення наших скасованих прав.
Керуючись конституційними правами на судовий захист, діалогове співробітництво та вільні зібрання, заявляємо, що захищати наші порушені права будемо у демократичний конституційний спосіб.
 Прийняття  Закону  «Про державний бюджет України на 2015 рік»  відбулося   с порушенням  ст. 22 Конституціі  Украіни   и регламенту  ВРУ (пакетне голосування).

Просимо довести до відома Верховної Ради України, Президента України та Кабінет Міністрів України про нашу правову оцінку вказаних законодавчих актів та проінформувати нас належним чином.
НАШІ  ПРОПОЗИЦІЇ:

1.Терміново провести консультації з представниками громадських організацій чорнобильців.
2.Утворити спільну робочу групу з представників влади та громадських організацій чорнобильців для вирішення визначених питань щодо поточного виконання запланованих положень Законів України від 28 грудня 2014 р. "Про державний бюджет України на 2015 рік" №80-VIII, «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII та у зв’язку з підготовкою проекту змін та доповнень до Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" з урахуванням пропозицій від громадських організацій чорнобильців як на регіональному рівні, так і на державному.
3.Представники громадських організацій чорнобильців Черкащини  налаштовані на плідну співпрацю та готові надати свої пропозиції до усіх суб’єктів влади, які опікуються питаннями встановлення соціальних гарантій чорнобильцям та їх практичною реалізацією (виконанням).

Голова  Ради  ЧОГОЛІ  « Чорнобилський Набат»
 Борис Бродовський                      ___________________________--


=======================================================================

19 )


    З А Я В А

ВСЕУКРАЇНСЬКОГО З'ЇЗДУ
ГРОМАДСЬКИХ ЧОРНОБИЛЬСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ
-----------------------------------------------------------------------------
ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ З'ЇЗД
ГРОМАДСЬКИХ ЧОРНОБИЛЬСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ

Р Е З О Л Ю Ц І Я
-----------------------------------------------------------------------------

14 вересня 2013 року                                                                      м. Лубни

Ми, представники громадських чорнобильських організацій різних рівнів та ініціативних груп громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зібралися на свій з'їзд, для об’єднання зусиль навколо єдиної мети – змінити ставлення влади до громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та напрацювати і прийняти рішення щодо подальших дій чорнобильської громадськості по відстоюванню своїх законних прав, які Держава Україна гарантувала всім нам, згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Конституцією України визнано та закріплено, що забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи – катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави, а людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

В 1986 – 90 роках, ціною свого здоров’я та навіть життя, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС захистили не лише Україну, але й увесь світ від катастрофи планетарного масштабу та запобігли розповсюдженню радіації по нашій планеті.

Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС направлялися в Зону відчуження Чорнобильської АЕС за наказом Держави та виконували свої службові і виробничі обов’язки під дією високого рівня іонізуючого випромінювання, внаслідок чого – втратили імунітет та отримали ряд невиліковних хвороб, які спричинили інвалідність.

Було: Невинними жертвами Чорнобильської катастрофи й стали ті громадяни, які проживали на момент аварії поблизу Чорнобильської АЕС, а також ті, хто до сих пір проживають на радіаційно-забруднених територіях.

Пропонується зараз: Безневинними жертвами Чорнобильської катастрофи стали і ті громадяни, які проживали на момент аварії поблизу Чорнобильської АЕС і були евакуйовані з зони лиха та піддалися значному іонізуючого випромінювання, а також ті, хто до цих пір проживає в умовах з підвищеним рівнем радіації.

Пропонується (Альбіною): Евакуйовані – громадяни, котрі зазнали істотної заподіяної шкоди іонізуючим випромінюванням своєму здоров’ю, скалічені долі та назавжди лишилися найголовнішого минулого та коріння. Відповідальність за наслідки цього лиха несе держава...

Невинними жертвами Чорнобильської катастрофи  стали и ті громадяни, які до сих пір проживають на радіаційно-забруднених територіях.

Приймаючи Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" держава врахувала положення Віденської конференції про цивільну  відповідальність за ядерну шкоду  від 21 травня 1963 року, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, а також Конвенції про права інвалідів, взявши на себе відповідальність за завдану шкоду постраждалим громадянам і зобов’язалась відшкодувати іі за:

1. Пошкодження здоров’я або за втрату працездатності громадянами, та їх дітьми, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи;

2. Втрату годувальника, якщо його смерть пов’язана з Чорнобильською катастрофою.

Конкретні норми певного відшкодування завданої шкоди, встановлені інвалідам внаслідок Чорнобильської катастрофи положеннями статей 20, 50, 52, 54, 67, 71 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зокрема, згідно з положеннями статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановлюються державні мінімуми пенсій, коли в усіх випадках  їх розміри  для  інвалідів,  щодо  яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:

по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;
по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;
по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;
дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.

З прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не лише змінилися розміри пенсій, але й ускладнилися їх розрахунки.

Наприклад, солдати строкової служби, не маючи з об’єктивних причин на час ліквідації наслідків аварії заробітної плати, їм, Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачено призначення пенсії у відповідних мінімальних розмірах. Проте, ці розміри, всупереч норм Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підміняються і встановлюються Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що прямо порушує їх всебічні права.

Аналогічні ситуація склалася з військовослужбовцями, які призивалися із запасу через райвійськкомати, а також з громадянами, які відряджалися на ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС міністерствами і відомствами та були залучені до робіт з ліквідації наслідків цієї аварії, але при цьому за основним місцем роботи або служби не мали високих заробітків.

Ми, представники громадських чорнобильських організацій різних рівнів та ініціативних груп громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, звертаємо увагу, що з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обмежено і порушено права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які закріплені Конституцією України, зокрема статтями …… та Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"

Внаслідок невдоволеності великої частини громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Україну накрила хвиля перманентних акцій протесту чорнобильців, які тривають вже майже два роки.

За дорученням Прем’єр-міністра України, ще у жовтні 2012 року, було розпочато діалог з частиною громадських чорнобильських організацій, мета котрого була – знайти компромісні рішення, які б дозволили врегулювати ситуацію з пенсійним забезпеченням громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Внаслідок обопільних переговорів, такі компромісні рішення було знайдено і вони полягали у поетапному підвищенні пенсій та приведення їх до розмірів, передбачених Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У квітні 2013 року, такі рішення були готові, залишалося їх лише закріпити на законодавчому рівні та зняти таким чином напругу і невдоволення у суспільстві та чорнобильському середовищі.

Проте, до сьогоднішнього дня остаточних рішень так і не прийнято, що викликає справедливе невдоволення та обурення великої кількості громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У зв’язку з бюджетним процесом, який в розпочинається в Україні у вересні місяці, ми, представники громадських чорнобильських організацій різних рівнів та ініціативних груп громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що зібралися на цей з'їзд, вимагаємо – негайного врегулювання пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на підставі норм Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та з урахуванням раніше досягнутих компромісів у ході діалогу з чорнобильськими громадськими організаціями.

Наші вимоги залишаються незмінними та полягають у приведенні Постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у відповідність з положеннями Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в яких передбачено, що в усіх випадках  розміри  пенсій  для  інвалідів,  щодо  яких встановлено  зв'язок з Чорнобильською катастрофою,  не можуть бути нижчими:

по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;
по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;
по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;
дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.

У разі ігнорування наших вимог, змушені будемо вдатися до відновлення масових акцій протесту, а також застосувати інші засоби із захисту своїх конституційних прав.


Президія з’їзду:

1.     П.І.Б.       __________________
                            підпис
2.  П.І.Б.      __________________
                            підпис
3. і т.д.



Головуючий з’їзду:  П.І.Б.       __________________
                                                            підпис

Секретар з’їзду:   П.І.Б.            __________________
                                                            підпис


20 )      
         
       
                                                                       Президентові України
                                                                       Порошенку П.О.
                                                                           
                                                                      Прем`єр-Міністрові  
                                                                      України
                                                                      Яценюку А.П.
                                                                      Голові
                                                                      Черкаськоі  ОДА

ЗВЕРНЕННЯ

До Вас звертаються інваліди з числа ліквідаторів на ЧАЕС, евакуйованих з 30-ти кілометрової зони та відселених з зони безумовного відселення  Черкаської обласної громадської організації «Чорнобильський набат», які отримують мінімальні пенсії та неодноразово  проводили  акції протесту, щоб достукатися до нової влади в дотриманні Конституції, законів України з урахуванням соціальної справедливості.
Чорнобильські організації, що протестують, почали виводити своїх членів з 2011 року, з моменту прийняття Постанови КМУ №1210 від  23 листопада 2011р.
З набранням чинності цієї антиконституційної  та антисоціальної постанови, в рази збільшилася соціальна напруга в чорнобильському середовищі, так як всупереч логіки порушено 31 статтю Конституції України: 1, 3, 5, 6, 8, 16, 19, 21, 22, 27, 28,  38, 40, 46, 48, 49, 50, 64, 68, 69, 75, 79, 85, 86, 92, 102, 104, 106, 113, 116, 132, а також ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» (№ 796-12), виділивши малу частину чорнобильців згідно ч. 1 ст. 54 ЗУ № 796-12, що спричинило за собою пенсію інваліда 3 групи (9949 гривень) - у рази більшу, ніж у інваліда 1 групи (2800 гривень).

1.  ПОСТАНОВОЮ  ПОРУШЕНО  КОНСТИТУЦІЮ  УКРАЇНИ:

- статтю 113 Конституції України, якою встановлено, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією і Законами України;

- статтю 116 Конституції України, якою встановлено, що Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції і Законів України, вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина;

- статтю 1 Конституції України, якою встановлено, що Україна є соціальною і правовою Державою;

- статтю 3 Конституції України, якою встановлено, що утвердження і забезпечення прав і свобод людини є ГОЛОВНИМ ОБОВ’ЯЗКОМ Держави;

- статтю 6 Конституції України, якою встановлено, що органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України;

- статтю 8 Конституції України, якою встановлено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй;

- статтю 16 Конституції України, якою встановлено, що подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов’язком держави;

- статтю 19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України;

- статтю 21 Конституції України, якою встановлено, що права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними;

- статтю 22 Конституції України, якою встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод;

- статтю 24 Конституції України, якою встановлено, що громадяни є рівними перед Законом;
). Крім цьогопостанова КМУ від 23 жовтня 2011 року №1210пролобійована центральною радою однієї з чорнобильських організаційвносить соціальну напругу не тільки в чорнобильське  оточення, але і збуджує  населення України.
Такза роботув так званій зоні радіаційного зараження протягом  1-5 днівдеякі ліквідатори 3-ої  групиотримують пенсії понад 9000 гр.
Ті, хто,  пробув  на  ліквідації аварії  до  180  діб,  пропрацював на виробництві чи в  колгоспіпростий робітниклікар в охороні здоров'яучитель в освіті маючи стаж 30-45 роківабо більшеотримують пенсію в 1200 гривень.
  Хіба  це  припустимо?
 3 дні  роботи   на   аварії,  і  30 років  на виробництві.

 статтю 50 Конституції України, якою встановлено, що кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди;
Сам підхід до розробки та  впровадження постанови КМУ від 23.11.2011 року №1210  був розрахованийна виконання ч1 ст54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від наслідків чорнобильської катастрофи»  796-12що дало переваги, визначеної касти чорнобильців, яка налічує близько 11 000 чоловік.



- статтю 56 Конституції України, якою встановлено, що кожен має право на відшкодування матеріальної і моральної шкоди, завданої діями чи бездіяльністю органів державної влади;
 У той же часблизько 107 000 чоловікзмушені проживати в злидняхна мінімальні пенсії.
Хоча колишній   віце-прем'єр-міністр, міністр  Мінсоцполітики   Кабінету міністрів Януковича, С.Л.Тігіпкона зустрічах з чорнобильцями Луганська, тричі сказав пропозиції виплачувати пенсії за ч. 4 ст54 «чорнобильського закону»
Але була отримана категорична відповідь,    «..уравніловки не буде, тільки по заробітній платі  в  зоні  ЧАЄС».
 Всі ці відеозвіти при бажанні можна подивитися  на чорнобильських сайтах.
Крім тогоще один соціальний аспект випливає із даної постанови ─ всі ми на жаль, смертні.
Вдоватак званого «максимальщика», по його смертіне дай Божеотримуватиме  50від суми розрахункової пенсії чоловіка-чорнобильцяа це становитиме близько 8000 гривень.
У той же часліквідатор 1 грзалишається на мінімалці - 2 800 гр., тому що обмежений відсотками   згаданої  постанови : 1гр.285%, 2 гр.255%, 3 гр.- 225від прожиткового мінімуму і його вдоване отримує нічого або в крайньому випадку, якщо не працюєто 50% від його пенсії. (На даний  час прожитковий мінімум заморожений на невизначений час.)
Виходитьщо людиякі не мають відношення до ліквідації аварії і   які   не  бачили в очі радіоактивну зонусоціально захищені більше ліквідаторівевакуйованих і переселених із зони обов'язкового відселення.
Крім тогов країні проводилося збільшення пенсій всім пенсіонерам України.
 Так,  збільшення максимальщикамзалежно від заробленої платидосягало від 300 до 700 гривень.
 Мінімальщикам, які обмежені відсотками за постановою №1210і відповідно для них збільшення пенсій склало від 12 до 32 гривень.
Бажаючі можуть ознайомиться з документами Мінсоцполітики про динаміку пенсійних виплат.
Якби хтось, не пролобіював цето всі  категорії були б задоволені.
Колишня влада не бажаючи покращувати соціальні стандарти чорнобильців, змушувала нас виходити на акції протесту 4-5 разів на рік.
Те ж саме, але ще з більшим успіхом за урізання чорнобильських стандартів, узялися чиновники Мінсоцполітики.
Генеральна прокуратура не реагувала на звернення чорнобильців, на правове свавілля при порушенні Конституції і законів України. 
Своїми рішеннями Конституційний Суд від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 1 грудня 2004 року № 19-рп/2004, від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 та 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 підтвердив законність вимог чорнобильців, що потім підтвердилося в рішеннях національних судів при зверненні інвалідів-чорнобильців по захисту своїх конституційних прав.
Чорнобильська громадськість готова до конструктивного діалогу,  якій  було   начався,   але  с  незрозумілих причин,  не відбувся.


         Незважаючи на Майдан, в якому активну участь брало багато чорнобильців і вимог Майдану, Мінсоцполітики все ще не бажає прислухатися до голосу розуму і виконати напрацьовані спільно з уповноваженими представниками чорнобильських організацій умови знайденого компромісу-поетапне підвищення мінімальних чорнобильських пенсій згідно протоколів від 10 квітня, 14 та 16 квітня, 26 квітня, 14 травня, 21-22 травня та 29 травня 2014 року та ч. 4 ст. 54 ЗУ №796-12.
         Нас в черговий раз обдурюють, і це всупереч доручень Першого віце-прем'єр-міністра України до 10 червня розробити та внести на розгляд Кабінету Міністрів України проекту постанови про внесення змін до Постанови Уряду №1210 від 23 листопада 2011 року щодо виконання чинних та конституційних положень ч. 4 ст. 54, Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» №796-12 у редакції від 06 червня 1996 року шляхом поетапного підвищення пенсій інвалідам-чорнобильцям до розмірів, встановлених ч. 4 ст. 54 вказаного закону
 Все це    створює   соціальну напругу   в чорнобильському середовищі  і населенні    України   в цілому.
Додаємо   дані  Мінсоцполітики  на 3-х аркушах  для  підтвердження  своїх  дій   та   намірів.
      
       Враховуючи бездіяльність виконавчої, законодавчої та президентської гілок влади щодо відновлення прав постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на державні соціальні гарантії, зокрема пенсії по інвалідності, грубо порушені   попередньою злочинною владою  і  не відновлені,   ТЕПЕРІШНЬОЮ.

 статтю 68 Конституції України, якою встановлено, що кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей;
Ця постанова порушила: права осіб з маленькою зарплатою на виробництві з числа  ліквідаторів,  евакуйованих  і відселених  із  зони обов'язкового відселення лікарів, вчителів, колгоспників, робітників і солдатів строкової служби що згодом стали інвалідами-ліквідаторами аварії на ЧАЕС, хоча держава гарантувала їм соціальні стандарти – ч.4 ст. 54 ЗУ № 796-12 – 6, 8, 10 пенсій по старості (яка дорівнює прожитковому мінімуму

2.  ПОСТАНОВОЮ ПОРУШЕНО ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО СТАТУС І СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ГРОМАДЯН, ЯКІ ПОСТРАЖДАЛИ ВНАСЛІДОК ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ»:

-  пунктом 11 Постанови встановлений мінімальний розмір пенсій для інвалідів Чорнобиля, який НЕ ВІДПОВІДАЄ статті 54 Закону;
Люди, що виконували одну і ту ж саму роботу в один і той же самий час в одному й тому ж самому місці на ліквідації Чорнобильської аварії, зіткнулися з соціальною несправедливістю і стали отримувати різні пенсії, нібито зарплата на виробництві мала якесь значення при виконанні їх завдань в момент ліквідації аварії, хоча вони були направлені згідно наказів підприємств і призовів через військкомати.
 пунктом 13 Постанови встановлена щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка НЕ ВІДПОВІДАЄ статтям 50, 51 Закону;
 пунктом 14 Постанови встановлена щомісячна компенсація сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка НЕ ВІДПОВІДАЄ статті 52 Закону;
 пунктом 15 Постанови встановлено підвищення пенсій непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, що НЕ ВІДПОВІДАЄ статті 39 Закону.
3.     ПОСТАНОВОЮ ПОРУШЕНО ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ» 
підпунктами 1,2 частини 1 статті 2 Закону встановлено, що до основних завдань Кабінету Міністрів України належать виконання Конституції і Законів України та вжиття заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина;
пункти 1,2 статті 3 Закону встановлено, що діяльність Кабінету Міністрів ґрунтується на принципах верховенства права, законності і відповідальності. Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України;

- пункти 1,2 статті 4 Закону встановлено, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими Законами України. Організація, повноваження і порядок діяльності Кабінету Міністрів України визначаються Конституцією України, цим та іншими Законами України.

4. ПОСТАНОВОЮ ПОРУШЕНО ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО СТАТУС І СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ГРОМАДЯН, ЯКІ ПОСТРАЖДАЛИ ВНАСЛІДОК ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ»:

- статтею 1 Закону встановлено, що державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується на принципах соціального захисту, ПОВНОГО ВІДШКОДУВАННЯ ШКОДИ особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

- статтею 13 Закону встановлено, що Держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов’язується її відшкодувати за пошкодження здоров’я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, втрату годувальника, якщо його смерть пов’язана з Чорнобильською катастрофою, матеріальні втрати, що їх зазнали громадяни та їх сім’ї у зв’язку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до цього Закону;

- статті 39, 50, 51, 52 і 54 Закону встановлюють конкретний розмір компенсацій, пільг, доплат, пенсій і додаткових пенсій в залежності від мінімальної заробітної плати чи мінімальної пенсії за віком.

КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ, всупереч положень Конституції України та Закону України «Про Конституційний Суд України» прийняв протиправні, замовлені, рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 р. та №3-рп/2012 від 25.01.2012p., якими визнано конституційним внесення змін до Законів України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», «Про Державний бюджет України на 2012 рік» в частині повного заниження відшкодування збитків ГАРАНТОВАНИХ ДЕРЖАВОЮ інвалідам-ліквідаторам Чорнобильської катастрофи, та заниження відшкодування збитків передбачених ДЕРЖАВОЮ інвалідам війни (що захищали національні інтереси країни, при цьому отримали поранення, контузію чи невиліковні хвороби).Виносячи зазначені вище протиправні рішення, судді Конституційного Суду України, які прийняли ці рішення порушили цілу низку Законів України і Міжнародних Законів, які ратифіковані Україною. В першу чергу це ОСНОВНИЙ ЗАКOH УКРАЇНИ - Конституція України, а саме статті 3, 8,16, 19, 22, 24, 46, 50, 56, 58, 60, 64, 68, 92, 113, 150, 152, статті діючих Кодексів та Законів України (проігноровано конституційний принцип верховенства права та положення, Закону України «Про конституційний Суд України»), положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (ратифікованої Законом країни №475/97-ВР від 17.07.1997 p.), положення Конвенції про права інвалідів ратифікованої Законом України № 1767-VI (1767-17) від 16.12.2009 p.), положень Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду від 21 травня  63 року (ратифікованої Законом України №334/96-ВР від 12.07.1996 p.).
Але минулим складом Конституційного Суду поставлено під сумнів незалежний орган, як офіційного тлумача Конституції та законів України, оскільки своїми двома останніми рішеннями від 26 грудня 2011року №20-рп/2011 та від 25 січня 2012 року №3рп/2012.
 Конституційним Судом практично анульовано раніше прийняті ним рішення, що тим самим заклало не лише суперечності в законодавстві  щодо соціального захисту  вразливих верств населення, але й стає безпосереднім приводом для обмеження конституційних прав громадян, та зрештою суперечить статті 22 Конституції України.
Використовуючи ці останні рішення КС, чиновники від Мінсоцполітики вже третій рік затягують вирішення цього питання  і посилаються  на документи які  мают другорядне значення   чим  Конституція  України,  ст. 22  і Закони  України,  а саме:
 Вони мотивують  зменшення  пенсій  посилаючись на порушені  ст.113. 118 Конституцій України,  Постанов  КМУ №530 від 28-05-2008р «Деякі  питання  соціального  захисту  окремих  категорій  громадян», № 654 від 16-07-2008р., « Про  підвищення  рівня  пенсійнного забезпечення  громадян»,  №745 від 06-07-2011р. « Про встановлення  деяких  розмірів виплат, що  фінансуються за рахунок  коштів  державного   бюджету»,  і Постанова   КМУ № 1210 від 23 -11-2011 роки « Про  підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильськоі  катастрофи»,  яка  і стала  каменем  спотикання,  та розбрату  в  середовіщі  чернобільців.
Всі ці постанови були прийняті  колишньою  злодійською владою,  яка  фактично  оголосила  чорнобильцям -  инвалідам   ліквідаторам   геноцид.

Колишнюю и нинішньою владою, порушуючи Закон України «Про об'єднання громадян», навмисно було надано особливий статус ВГОІ «Союз Чорнобиль Україна» - Центральне керівництво організації якої , по суті, зрадило чорнобильський рух за права постраждалих від аварії. і не може представляти інтереси постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС.
Це відбувається саме з Вашого потурання та ініціативи і не сприяє злагоді у суспільстві.

Підписаний Меморандуму про співпрацю між Кабінетом Міністрів України та ВГОІ «Союз Чорнобиль Україна», не проходив ні якого обговорення з членами цієї громадської організації и не був схвалений  в  осередках на містах .
 І крім того ,  підписаний меморандум  не стосується членів інших чорнобильських організацій і чорнобильців які не входять ні в які організації , адже з нормами чинного Цивільного Кодексу України, угода чинна, тільки для сторін підписантів  і не може нести будь-яких правових наслідків для інших громадських об’єднань та більшості чорнобильської громадськості.

В зв’язку з вищенаведеним, керуючись статтями 1, 3, 5, 6, 8, 16, 19, 21, 22, 27, 28, 36, 38, 40, 46, 48, 49, 50, 64, 68, 69, 75, 79, 85, 86, 92, 102, 104, 106, 113 і 116 Конституції України від Президента, Уряду, Генерального Прокурора, Конституційного Суду України і народних депутатів України,
МИ  ПРОПОНУЄМО:
. Теперішній владі, що прийшла завдяки Майдану, виконати всі умови для входження України в правове поле, а нинішньому складу КС, скасувати постанови від 26 грудня 2011 № 20-рп/2011 та від 25 січня 2012 року № 3рп/2012,  як  антіконституційні  і антісоціальні.

. Невідкладно розглянути та прийняти зміни до постанови №1210 від   23-11-2011г.Кабінету Міністрів України стосовно підвищення пенсійного забезпечення інвалідів-чорнобильців шляхом внесення змін до пункту 12 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (щодо збільшення мінімального розміру пенсійної виплати окремим інвалідам-чорнобильцям), проект якої був підготовлений у  Міністерстві соціальної політики України 2 червня 2014 року та надісланий для відповідного погодження та приведення  державної пенсії до норми згідно ч. 4 ст.54 ЗУ №796-12 в редакції 1996 року.
3   Для  підтверження принципів соціальної справедливості, в рамках існуючого фінансування, ліквідаторів. евакуйованих та осіб відселених із зони обов'язкового відселення, в бюджеті пенсійного фонду, змінити нарахування пенсій пропорційно, для кожної групи інвалідів, в рівних пропорціях, для всіх, без винятку.

4      В разї прийняття  рішення про виплату пенсій згідно ч.4. ст. 54, ЗУ 796-12 визначенні інваліди, можуть вімовитися від безплатного проїзду в транспорті, забезпечення ліками та санаторно курортного лікування.
Це ще один із шляхів економії фінансів для забезпечення пенсій і протидії корупції в сфері проведення тендерів.
 5  Для  цього,відновити  роботу переговорної групи, з числа       
      Уповноважених представників протестних   чорнобильських організацій, акції  9  квітня   2014 р.                  

6.  Верховній Раді України прийняти Закон України «Про відкликання народних депутатів України», який забезпечить підзвітність народних депутатів України перед виборцями та надасть можливість їх відкликати.
7.  Вилучити з прикінцевих положень Закону України «Про Державний Бюджет України на 2015 рік» норму яка дозволяє Кабінету Міністрів України встановлювати (у ручному режимі) розміри та порядок соціальних виплат гарантованих Законом.
8.  Генеральному прокурору України встановити винних посадових осіб та притягнути до кримінальної відповідальності що перешкоджали виконанню рішень суду України щодо виплати пенсій.
9.  ВІДНОВИТИ конституційні і законні права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших малозахищених верств населення на пенсійне забезпечення;
10.  Визнати державним боргом суми пенсії нарахованої за рішенням суду з правом спадку та виплати їх до 31 грудня 2014 року;
11. ВСТАНОВИТИ, керуючись рішеннями Конституційного суду   України від 26.12.2011 року №  20-рп/2011 та від 25.01.2012 року №  З-рп/2012, для всіх урядовців і чиновників, в тому числі Президента України, Генерального прокурора України, суддів Верховного суду, Вищих спеціалізованих судів, Конституційного суду, Апеляційних судів МАКСИМАЛЬНУ ЗАРОБІТНУ ПЛАТУ разом із всіма іншими, додатковими доплатами до заробітної плати у розмірі не більше 10 прожиткових мінімумів, для працездатних осіб.
12. ВСТАНОВИТИ, керуючись рішеннями Конституційного суду   України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 та від 25.01.2012 року № З-рп/2012,  заробітну плату народним депутатам України, прокурорам, суддям місцевих та інших судів на рівні середньої заробітної плати у галузях економіки України;
 ==========================================

Комментариев нет:

Отправить комментарий